REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

Jak w ubiegłych latach  tak i w tym roku w czasie Wielkiego Postu zarezerwowaliśmy trochę czasu by jak najlepiej przygotować się do Świąt Zmartwychwstania.

Przez dwa dni: 16 i 17 marca, uczniowie ZSS, nauczyciele, opiekunowie i mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej - wszyscy razem szukaliśmy odpowiedzi na pytanie o stan serca każdego i każdej z nas.

Co trzeba zrobić by serce było dobre i czyste, jak je zachować w takim stanie, jak można je wyleczyć i gdzie szukać pomocy gdy serce jest zaplamione i brudne ?

W tych naszych poszukiwaniach pomagali nam: prowadzący rekolekcje  - ojciec Cherubin Żyłka OFM i bracia postulanci z Zakonu Braci Mniejszych z Kłodzka.

Wskazówki znajdowaliśmy wszędzie; w piosenkach, w słowach O. Cherubina, w przedstawieniu o sercu, na którym zostają brudne ślady naszych słów, czynów,  a także obojętności - gdy nie chcemy pomóc komuś potrzebującemu. 

Pierwszego i drugiego dnia rekolekcji O. Cherubin sprawował dla nas Mszę świętą, a także służył nam w sakramencie pokuty i namaszczenia chorych.

Drugiego dnia razem zostaliśmy zaproszeni by z Panem Jezusem pójść na Kalwarię.

Już od rana przygotowywaliśmy się do tego nabożeństwa; najpierw w czasie konferencji, a następnie w grupach pracy, gdzie mieliśmy czas na wykonanie scenografii do poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej.

Niektóre grupy zostały poproszone o przygotowanie małych inscenizacji: spotkania Jezusa z Matką, z Weroniką, z Szymonem z Cyreny. Stacja skazania Jezusa na śmierć przypomniała nam, że często my też skazujemy innych ludzi naszymi słowami i  postawami.

Czas rekolekcji szybko przeminął. Wróciliśmy już do swoich obowiązków, do pracy, do nauki. Ale nasze serca są gotowe na nadchodzące święta Zmartwychwstania naszego Pana.